
Autocasco warto posiadać – co do tego nie ma wątpliwości. Odrębną kwestią jest jednak wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Na co w takim razie zwracać uwagę, kupując polisę AC? Przeanalizujmy najważniejsze kwestie.
Gwarantowana ochrona
O ile ubezpieczenie OC, w tym ubezpieczenie OC krótkoterminowe, jest zawsze identyczne, jeśli chodzi o zakres gwarantowanej ochrony, o tyle polisy autocasco różnią się pod tym względem w zależności od oferty. Decydując się na droższe AC, przeważnie możesz liczyć na szerszą i bardziej kompleksową ochronę, podczas gdy tańsze oferty skierowane są przede wszystkim do mniej wymagających klientów z mniejszym portfelem. Nie zawsze jednak warto wydawać krocie na AC z szerokim zakresem ochrony ubezpieczeniowej – jeśli w zupełności wystarczy Ci tańsza polisa, nie ma sensu wybierać droższej.
Suma ubezpieczeniowa
Suma ubezpieczenia może być stała lub malejąca. Co to oznacza w praktyce? Otóż malejąca suma ubezpieczenia powoduje, że przy wypłacie odszkodowania uwzględniana jest spadająca wraz z biegiem czasu wartość auta, co skutkuje obniżeniem odszkodowania. Tymczasem stała suma ubezpieczenia sprawia, że wysokość odszkodowania jest obliczana w stosunku do wartości początkowej pojazdu, czyli z dnia podpisania umowy ubezpieczeniowej. Jak możesz się domyślać, AC ze stałą sumą ubezpieczenia jest droższe niż ze zmienną sumą ubezpieczeniową.
Obszar obowiązywania
Rzadziej lub częściej wyjeżdżasz zagranicę? W takim razie przed zakupem autocasco zorientuj się, czy obowiązuje ono również w innych państwach. Niektóre polisy działają bowiem wyłącznie w Polsce, co oczywiście nie jest korzystne w przypadku wyjazdów zagranicznych.
Gotówkowe vs. bezgotówkowe rozliczenie szkody
W ramach autocasco towarzystwa oferują dwie metody rozliczenia szkody – bezgotówkową i gotówkową. Jeżeli zdecydujesz się na AC obejmujące metodę bezgotówkową, zorganizowanie i sfinansowanie naprawy auta będzie leżało po stronie towarzystwa, a Twoim zadaniem będzie wyłącznie odebranie samochodu gotowego do jazdy. Z kolei wybór autocasco z metodą gotówkową oznacza, że szkody zostaną wycenione przez biegłego rzeczoznawcę, a Ty otrzymasz pieniądze pokrywające ich wartość. Zorganizowanie naprawy w takiej sytuacji należy do Ciebie.
Wkład własny
Niektóre towarzystwa żądają ustanowienia minimalnego wkładu własnego dla ubezpieczenia AC. Określa on kwotę, o jaką zostanie pomniejszone ewentualne odszkodowanie. Jeżeli Cię to nie interesuje, poszukuj oferty bez wkładu własnego.
Wysokość składki
Nie da się ukryć, że ważnym elementem, na który zwracają uwagę kierowcy rozważający zakup autocasco, jest wysokość składki. Aby sprawdzić, ile kosztuje AC w poszczególnych towarzystwach, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeniowej. Jeżeli natomiast w najbliższym czasie kończy się ważność Twojej polisy od odpowiedzialności cywilnej, znajdź najtańszą składkę ubezpieczenia OC również za pośrednictwem porównywarki lub kalkulatora.