
Jednostronny ból gardła nigdy nie powinien być lekceważony, zwłaszcza gdy utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Kiedy oprócz bólu gardła po jednej stronie pojawia się na przykład chrypka, trudność w przełykaniu i powiększenie węzłów chłonnych, może oznaczać to chorobę nowotworową. Może, ale nie musi! Jednostronny ból gardła to również objaw szeregu innych schorzeń, dalekich od tych onkologicznych, aczkolwiek nadal wymagających specjalistycznej konsultacji lekarskiej.
Jednostronny ból gardła i ucha może oznaczać raka krtani
Jednostronny ból gardła promieniujący do ucha, któremu towarzyszą także inne objawy ze strony górnych dróg oddechowych: chrypka, kaszel, trudność w połykaniu, powiększenie węzłów chłonnych, szczękościsk, duszność, a nawet tak sugestywne symptomy, jak wyczuwalny pod palcami guzek w obrębie szyi, mogą wskazywać na postępujące zmiany nowotworowe.
Rak krtani jest chorobą dotykającą przeważnie mężczyzn po 50. roku życia, uzależnionych od nikotyny. Niemniej jednak, nowotwory głowy i szyi są co roku diagnozowane u około 10 tys. Polaków. Umiera na nie 6 tys. osób, czyli ponad dwa razy więcej niż w wypadkach drogowych (2862 zabitych w 2018 r.). Wprawdzie te dane statystyczne są przerażające, jednak dzisiejsza medycyna zna sposób, aby to zmienić. Stosowane obecnie nowoczesne metody leczenia przynoszą nie tylko bardzo dobre rokowania – wspomniany rak krtani jest wyleczalny u 96% pacjentów, ale także, co równie ważne, lekarze dysponują technikami terapeutycznymi, umożliwiającym leczenie chorego narządu bez jego naruszenia. Raka da się pokonać, aczkolwiek bardzo dużo zależy od tego, w którym momencie ta walka zostanie rozpoczęta.
Niestety, wciąż niewielu pacjentów onkologicznych zgłasza się do lekarza w pierwszym stadium choroby. Dzieje się tak z różnych powodów, po części także dlatego, że człowiek, uciekając od niebezpieczeństwa, bagatelizuje zagrożenie. Wiele osób woli upatrywać przyczyn przewlekłego, jednostronnego bólu gardła przy przełykaniu w zwykłym przeziębieniu i na własną rękę zmagać się z chorobą, zamiast zwrócić się o pomoc do specjalisty. A przecież wszelkie dolegliwości niesymetryczne, czy to te pojawiające się na skórze, czy pochodzące z wnętrza organizmu, są wyraźnym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, coś, co trzeba omówić z lekarzem!
Jednostronny ból gardła ma także inne przyczyny
Przy pojawieniu się bólu gardła po jednej stronie na pewno warto być czujnym, jednak jest to objaw, który może mieć także inne podłoże, niekoniecznie to kancerogenne. Bardzo często, zwłaszcza u małych dzieci, jednostronny ból gardła promieniujący do ucha jest symptomem zapalenia ucha środkowego. O takim zakażeniu, poza oczywiście bólem ucha i gardła odpowiednio po prawej lub lewej stronie ciała, świadczy niejednokrotnie również wysięk i uczucie pełności w przewodzie słuchowym, niedosłuch oraz wysoka gorączka.
Ostry ból gardła po jednej stronie, który nasila się w trakcie przełykania, może wskazywać na ropień okołomigdałkowy, który należy do jednych z powikłań anginy. Takie dolegliwości często pojawiają się na skutek niedoleczonego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Jednostronne objawy to wynik pojawienia się treści ropnej w kryptach migdałków oraz powiększenia węzłów chłonnych.
Silny ból miejscowy, zazwyczaj zlokalizowany właśnie z jednej strony gardła, niejednokrotnie oznacza bakteryjne zapalenie zatok przynosowych. Jednostronny ból gardła jest tu wynikiem niedrożności którejś z jam nosa, co przekłada się na kolejne dolegliwości: uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, męczący kaszel, obrzęk w okolicy oczodołów.
Poza wyżej wymienionymi, ciągły ból gardła po jednej stronie może być także oznaką stanu zapalnego toczącego się w dziąsłach, będącego wynikiem problemów stomatologicznych. Niewykluczone również, że taki ból to reakcja alergiczna organizmu.
Leczenie jednostronnego bólu gardła jest uzależnione od jego przyczyny
Kluczowe w leczeniu jednostronnego bólu gardła jest określenie jego przyczyny. To dolegliwość, którą mogą wywoływać skrajnie różne czynniki etiologiczne, jakie zwalcza się na zupełnie różne sposoby.
Zakażenia bakteryjne wymagają wdrożenia antybiotyku. Infekcje wirusowe leczy się wyłącznie objawowo.
Przy alergii najważniejsze jest wskazanie i ograniczenie kontaktu z alergenem. A przy chorobach nowotworowych stosuje się ściśle określone procedury terapeutyczne.
Chociaż leczenie przewlekłego bólu gardła po jednej stronie musi rozpocząć się od wskazania jego źródła, bardzo ważne w terapii jest zadbanie o komfort i samopoczucie pacjenta, które, jak wiadomo, w dużym stopniu wpływają na powodzenie kuracji. Zwalczanie bólu jest tu podstawą. Dlatego też obok leków o działaniu przyczynowym, przepisuje się także te farmaceutyki, które łagodzą objawy choroby.
Spośród nich najbardziej pomocnymi są preparaty na ból gardła w formie tabletek do ssania bądź aerozoli, zawierające w swoim składzie na przykład benzydaminę – niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), wspomagający leczenie nie tylko bólu, lecz także obrzęku oraz zaczerwienienia, a z naturalnych substancji propolis – kit pszczeli wykazujący działanie antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwbólowe i uspokajające. Dobrym sposobem na łagodzenie bólu gardła jest ponadto stosowanie płukanek z roztworu diklofenaku czy też naparów ziołowych z szałwii, rumianku, tymianku.
Na zakończenie warto jeszcze raz podkreślić, że jednostronny ból gardła mimo tego, że kojarzy się z banalnym symptomem przeziębienia czy innej niegroźnej infekcji, nie powinien być bagatelizowany. Wszelkie długotrwałe objawy wyróżniające się swoistą asymetrią są sygnałem niepokojącym, który dla własnego dobra trzeba omówić z lekarzem!