CO Z WYBORAMI W DOBREJ?

(DOBRA) Jak podaje Radio Szczecin Piotr Hebda, były burmistrz Dobrej, jednocześnie kandydat w wyborach, które odbyły się w minioną niedzielę zamierza złożyć protest wyborczy. Jak podają wojewódzkie media P. Hebda ma kilkanaście zastrzeżeń do pracy komisji wyborczych. Były burmistrz twierdzi, że z urn wyborczych wyciągnięto więcej kart niż wydano, część z nich miała być nieopieczętowana, miały też się pojawić karty do głosowania z Kamienia Pomorskiego. Takie nieprawidłowości miały w jego ocenie znaczący wpływ na ogłoszony wynik wyborów

Przypomnijmy – w szranki wyborcze o fotel burmistrza w ostatnich wyborach stanęło 4 kandydatów:

– Piotr Hebda – urzędujący burmistrz starający się o reelekcję,

– Krzysztof Wrzesień – jeszcze do niedawna szef doberskiego ZGK, który kilka tygodni przed wyborami został zwolniony z pracy,

– Tomasz Krzyżanowski – przez kilkanaście miesięcy „asystent” P. Hebdy, zwolniony kilkanaście miesięcy temu,

– Kazimierz Łojek – radny Rady Miejskiej w Dobrej.

Głosowanie zakończyło się wynikiem:

Kandydat OKW 1 – SP Dobra OKW 2 – UM Dobra OKW 3 –
SP Wojtaszyce
Razem % głosów
Piotr Hebda 299 154 102 555 30,28
Tomasz Krzyżanowski 75 23 23 121 6,60
Kazimierz Łojek 62 107 35 204 11,13
Krzysztof Wrzesień 571 248 134 953 51,99

Głosowanie zakończyło się zwycięstwem Krzysztofa Września w pierwszej turze. K. Wrzesień uzyskał wynik 953 głosów. Uzyskanie 918 głosów pozwalało na wygranie wyborów w pierwszej turze. K. Wrzesień przekroczył ten próg o 35 głosów.

W informacjach na stronach PKW sprawdziliśmy informacje o nieprawidłowościach.

OKW 1 w SP Dobra w protokole umieściła informacje o różnicy kart wydanych i kart wyciągniętych z urn na burmistrza Dobrej następującej treści: „Prawdopodobnie wydano wyborcom więcej kart o 4 szt. Możliwym błędem jest przypuszczalnie sklejenie się kart przy wydawaniu wyborcom” oraz „W dniu 21.10.2018 r. zostały komisyjnie przeliczone pozostałe karty z głosowania na burmistrza. Liczba kart niewykorzystanych wynosiła 752 szt. a liczba kart wyjętych z urny wynosiła 1051 szt. Suma obu tych liczb wyniosła 1803 szt. Z protokołu przekazania wynika, że kart do głosowania na kandydatów na burmistrza było 1799 szt. Komisja ds. ustalenia wyników głosowania stwierdziła, że wystąpił błąd podczas przeliczania kart kandydatów na burmistrza w momencie przyjmowania tych kart przez komisję ds. przeprowadzenia głosowania.”

W protokole widnieje także informacja o 33 kartach nieważnych z powodu braku pieczątki OKW.

OKW 2 w UM Dobra w protokole umieściła informacje o różnicy kart wydanych i kart wyciągniętych z urn na burmistrza Dobrej następującej treści: „Prawdopodobnie wydano o jedną kartę za dużo”.

Brak informacji o kartach nieważnych.

OKW 3 w SP Wojtaszyce w protokole nie umieściła żadnych uwag.

Głosowanie do Rady Miejskiej w Dobrej zakończyło się znacznym zwycięstwem komitetu K. Września. Wprowadził on do rady aż 11 radnych, po 2 przedstawicieli mają PSL i PiS. Żaden z kandydatów komitetu P. Hebdy nie dostał się do rady miejskiej.