DZIŚ ZMIANA CZASU – ZEGARKI PRZESTAWIAMY Z GODZ. 3:00 NA 2:00

Dziś w nocy – z soboty na niedzielę przypada zmiana czasu z letniego na zimowy. Zegarki przestawimy o godzinę wstecz – z godz. 3:00 na 2:00, czyli będziemy spać dłużej.
Być może jest to ostatnia taka zmiana czasu w Polsce. W październiku sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Według propozycji PSL czas letni miałby obowiązywać cały rok, ale dopiero od 1 października 2018 r. Dlatego, nawet gdyby projekt PSL zyskał poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta, to czas zmienialibyśmy jeszcze w marcu 2018 roku.
Garść historii…
„Historia zmiany czasu – zmiana czasu w Polsce i na świecie.
Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu letniego i zimowego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Czas letni, zwany inaczej „czasem wojennym” wprowadzili po raz pierwszy Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej.
30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.”
Co z pociągami…
„Pociągi w nocy zatrzymują się na stacjach na godzinę, co oznacza, że podróżni jadą dłużej (zmiana czasu w 2017 roku sprawi, że na torach stanie 31 pociągów). Pasażerowie, którzy kupują bilety na pociągi kursujące w nocy są też informowani z zmianach w rozkładzie jazdy.”

Info: onet.pl