
Filmowe produkcje z USA, Portugalii, Argentyny, Szwecji, Francji, Kanady, a nawet Japonii zobaczymy we wrześniu w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Będą rywalizowały w konkursie SeniorMovie 2019, czyli festiwalu, który odbędzie się w naszym mieście po raz drugi i ponownie na wszystkie punkty jego programu wstęp jest bezpłatny.
W tym roku wcześniej
Pierwsza edycja tego wyjątkowego wydarzenia została zorganizowana w listopadzie ubiegłego roku. Pokazano wtedy konkursowe animacje, dokumenty i krótkie fabuły z całego świata zrealizowane przez twórców w wieku 60+. Projekcjom towarzyszyły warsztaty, wystawy i spotkania z autorami filmów. Tak również będzie tym razem, ale inny jest termin imprezy, ponieważ została przeniesiona o dwa miesiące wcześniej…
27 filmów w konkursie
Dokładnie od 12 do 15 września będzie można zapoznać się z 27 tytułami, które zakwalifikowano do konkursu głównego. Dokonania seniorów z USA, Portugalii, Japonii, Szwecji, a przede wszystkim z Polski powalczą o statuetki KOTów oraz nagrody pieniężne. Wśród tych produkcji są dzieła debiutantów, ale także filmy doświadczonych twórców, jak np. Erazm Dominiak (który na festiwal zgłosił swój dokument o malarzu Dariuszu Milińskim), francuski reżyser Werner Schnater, który przysłał impresję „My Deathcar” czy Marek Osajda, który pokaże swój film „Kadry życiopisania” o Arturze Danielu Liskowackim.
Pokaz kontrowersyjnego dokumentu
Prezentacje konkursowe to najważniejszy element programu, ale w ramach SeniorMovie zaplanowano jeszcze więcej atrakcji. Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się wernisażem fotografii pt. „Koty” autorstwa członków Koła Foto/Video Szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz otwarciem wystawy plakatów do filmów twórców z województwa zachodniopomorskiego. Także 12 września nastąpi specjalny pokaz filmu „Miłość bezwarunkowa” w reżyserii Rafała Łysaka, zdobywcy wielu nagród, w tym Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ubiegłym roku. To obraz pokazujący, że porozumienie między 80-letnią bardzo religijną kobietą i jej wnukiem, który jest gejem jest realne…
Debata i ciekawe warsztaty
W pozostałych dniach zaplanowano inne pozakonkursowe projekcje, debatę z udziałem organizacji działających na rzecz osób w wieku emerytalnym, warsztaty z dramy prowadzone przez Agnieszkę Michalską i Asię Brzezińską oraz dotyczące sztuki obrazu filmowego, które prowadzić będzie Bartosz Jurgiewicz. Na te ostatnie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji na stronie http://seniormovie.pl/
Główną ideą całego wydarzenia jest stworzenie miejsca i przestrzeni do prezentacji twórczości seniorów i ułatwienie im startu w innych festiwalach, a także zachęcenie do dalszego tworzenia, a nawet konkurowania z innymi twórcami filmowymi, z młodszych grup wiekowych. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Kamera.
Organizatorem Festiwalu Senior Movie jest Stowarzyszenie Kamera / ngokamera.pl
O Festiwalu
Festiwal Filmowy Senior Movie 2019- to już druga edycja! To wyjątkowa formuła na mapie festiwali filmowych na świecie. Konkurs skierowany jest do twórców filmowych w wieku powyżej 60 roku życia, rekrutujących się z kina amatorskiego i niezależnego. Natomiast wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są skierowane do widzów w każdym wieku! Zapraszamy przede wszystkim na projekcje filmów konkursowych oraz na wydarzenia towarzyszące: wystawy fotografii, plakatów filmowych, na warsztaty z dramy i sztuki operatorskiej oraz na pokazy specjalne wybitnych i nagradzanych filmów polskich i zagranicznych.
W 2019 roku nadesłano na konkurs 130 filmów z całego świata! O nagrody finansowe i statuetkę Kota powalczy 27 filmów. Są wśród nich fabuły, animacje, dokumenty i filmy eksperymentalne. Oprócz werdyktu Jury, poznamy także werdykt publiczności, która będzie mogła przyznać swoją nagrodę.
I, II i III nagroda Festiwalu Filmowego Senior Movie 2019 ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin
Nagroda Publiczności Festiwalu Filmowego Senior Movie 2019 ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu oraz imprezy towarzyszące odbywają się w CKE Stara Rzeźnia ul. T. Wendy 14 w sercu Szczecina na wyspie Łasztownia.
Wstęp na wszystkie wydarzenia i pokazy jest bezpłatny. Zapraszamy!
Finansowanie Festiwalu:
Miasto Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie
CSL Internationale Spedition sp. z o.o.
Kadruk
Partnerzy:
Centrum Seniora w Szczecinie
Szczeciński Uniwersytet Trzeciego Wieku
CKE Stara Rzeźnia
Raraku
filmowe.pl
Szczeciński Inkubator Kultury
Stowarzyszenie Officyna
Fundacja Las Sztuki
DK 13 muz
Fundacja Kamienica1
maciej -sikorski.pl
AnonsPress
Patroni medialni: wszczecinie.pl, Gazeta wyborcza, gazeta.pl, mojalasztownia.pl, Tygodnik policki, gazeta lokalna Pojezierze Drawskie, Echa znad Drawy i Gwdy, Dziennik Stargardzki, Dziennik Nowogardzki, Dziennik Powiatu Kamieńskiego, Nowe 7 dni Gryfina, swinoujskie.info, Obserwator lokalny, Puls powiatu, Temat szczecinecki
Bieżące informacje o festiwalu: www.seniormovie.pl
PROGRAM
Czwartek 12.09.2019
16.30 wernisaż fotografii pt. „Koty” autorstwa członków Koła Foto/Video Szczecińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz otwarcie wystawy plakatów do filmów twórców z woj. Zachodniopomorskiego
17.00-17.30 wykład „Od braci Lumière po wielkie amerykańskie blockbustery” – Jakub Romanowski
18.00 uroczystość otwarcia festiwalu prowadzi Maciej Sikorski
19.00 pokaz specjalny filmu „Miłość bezwarunkowa” reż. Rafał Łysak
po projekcji spotkanie z reżyserem
Piątek 13.09.2019
11.00-13.30 wydarzenie towarzyszące: Co dla seniora? Projekcja filmu oraz debata z udziałem organizacji działających na rzecz osób w wieku emerytalnym
Pokazy filmów konkursowych
14.00-16.00 BLOK 1
16.00-16.30 przerwa
16.30-18.00 BLOK 2
po projekcji spotkania z twórcami, dyskusja z publicznością
18.00-19.30 wydarzenie towarzyszące: spektakl Teatru Seniora Piąte Koło pt. „Kawiarnia poetycka”
19.30 pokaz specjalny filmu „Jerzy i Jerzy na Jeziorach” reż. Piotr Małecki
Sobota 14.09.2019
10.30-12.30 – warsztaty „Sztuka obrazu filmowego”, prowadzenie Bartosz Jurgiewicz (liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy)
pokaz filmów konkursowych
12.00-13.30 BLOK 3
13.30-15.00 BLOK 4
15.00-16.00 przerwa
16.00-17.30 BLOK 5
po projekcji spotkania z twórcami, dyskusja z publicznością
18.00–18.40 wydarzenie towarzyszące: Pokaz sztuki iluzji
19.30 pokaz specjalny filmu „Jak pies z kotem” reż. Janusz Kondratiuk
Niedziela 15.09.2019
12.00- 14.30 warsztaty z dramy, prowadzenie Agnieszka Michalska, Asia Brzezińska ( liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy)
16.00-16.30 pokaz specjalny filmu „Sieda” reż. Vanessa Pellegrin
18.00 gala wręczenia nagród oraz pokaz zwycięskich filmów
kontakt w sprawie warsztatów: ngokamera@gmail.com, 505747390