Klauzula CV 2023

CV to niezwykle ważny dokument, który przedstawiamy podczas starania się o nową pracę. W nim zawieramy najważniejsze informacje o sobie, doświadczenie zawodowe i ukończone szkoły. Od 25 maja 2018 roku stosowane jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczące ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i przepływu danych. To wskazuje, że przedsiębiorcy muszą dostosować działanie firmy do takiego dokumentu. Zmianą jest tutaj nowa klauzula w CV, którą należy mieć na uwadze. Czym dokładnie jest Curriculum Vitae i co w nim zamieszczamy? Co warto wiedzieć o klauzuli CV 2023? Gdzie powinniśmy ją umieścić?

Czym jest CV?

CV to dokument, który wskazuje na nasz życiorys zawodowy. Wpisujemy tutaj nie tylko zdobyte doświadczenie, lecz także osiągnięcia, wykształcenie, kompetencje miękkie i twarde oraz inne kwalifikacje. Pamiętajmy o tym, że CV spełnia wiele ważnych funkcji podczas procesu rekrutacji. Pozwala pokazać pracownikowi, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko pracy. Co ciekawe, do Curriculum Vitae bardzo często dołącza się także list motywacyjne. Stworzenie dokumentu nie jest trudne, zwłaszcza że istnieje wiele ciekawych szablonów CV. Trzeba mieć na uwadze także klauzulę CV 2023, którą umieszcza się na samym dole dokumentu. 

Klauzula CV 2023

Warto wiedzieć, że klauzula CV 2023musi być umieszczona w odpowiednim miejscu. Jeśli chociaż raz uczestniczyliśmy w rekrutacji, doskonale wiemy, że firmy w swoich ogłoszeniach proszą o zamieszczenie klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Trzeba jednak zamieszczać ją za każdym razem na CV, nawet gdy firma o to nie prosi. Dlaczego jest to tak ważne? Kodeks pracy dokładnie reguluje to, jakie dane kandydata do pracy mogą być przetwarzane przez pracodawcę. Przepisy wskazują na następujące dane:

  • Imię i nazwisko
  • Dane kontaktowe
  • Data urodzenia
  • Kwalifikacje zawodowe
  • Wykształcenie
  • Dotychczasowe zatrudnienia.

Te dane mogą być przetwarzane bez względu na to, czy umieścimy odpowiednią klauzulę. Jednak faktem jest, że najczęściej zamieszczamy także inne cenne informacje, dotyczące np. naszych zainteresowań i umiejętności. To wskazuje, że niezbędna jest klauzula CV 2023. 

Co warto wiedzieć?

Co jeszcze jest istotne? Jeżeli zamieścimy taką klauzulę w swoim CV, dajemy zgodę na przetwarzanie naszych danych tylko i wyłącznie podczas konkretnej rekrutacji. Jeśli chcemy być brani pod uwagę w przyszłości, podczas innych rekrutacji, musimy o tym wspomnieć w klauzuli w Curriculum Vitae. W innym razie rekruter nie skontaktuje się z nami. Nic więc dziwnego, że konieczne jest umieszczanie klauzuli za każdym razem, kiedy tworzymy CV. Gdzie ją umieścić? Dobrym rozwiązaniem jest wpisanie klauzuli w stopce, dzięki czemu jest czytelna i zabiera wiele miejsca. Cenne informacje na temat temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Jak wygląda klauzula w CV? Jej treść jest następująca: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).

Oczywiście można także postawić na krótszą formę klauzuli, co jest przydatne wtedy, gdy mamy już niewiele miejsca w swoim CV.

– Materiał zewnętrzny