LOKALNE SAMORZĄDY Z MARSZAŁKOWSKIM WSPARCIEM NA MODERNIZACJĘ INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ

Rekordowa ilość lokalnych samorządów Pomorza Zachodniego skorzysta w 2020 roku ze wsparcia Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonego na modernizację infrastruktury sportowej w regionie. Finansowa pomoc trafi do 88 zachodniopomorskich gmin i powiatów, które pozyskane fundusze przeznaczą na remonty m.in. hal sportowych, sal gimnastycznych, stadionów piłkarskich, skateparków czy basenów. W budżecie województwa zabezpieczono na ten cel 1,5 mln zł. To o 150 tys. więcej niż przed rokiem.

Rok 2020 to kolejny rok, w którym Urząd Marszałkowski pokrywa zachodniopomorskim gminom i powiatom część kosztów budowy, modernizacji czy remontów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Z przeznaczonych środków zostaną wykonane m.in. remonty, modernizacje i doposażenia, które obejmą m.in. hale sportowe, sale gimnastyczne, stadiony, boiska piłkarskie, boiska wielofunkcyjne, siłownie zewnętrzne, skateparki, baseny czy obiekty lekkoatletyczne. Na liście beneficjentów są m.in: Gmina Białogard, Gmina Chociwel, Gmina Goleniów, Gmina Kobylanka, Gmina Rewal, Gmina Stare Czarnowo, Gmina Widuchowa, Miasto Szczecinek, Powiat Gryfiński, Powiat Kołobrzeski, Powiat Pyrzycki czy Powiat Stargardzki.

– Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, wstrzymała mnóstwo działań i inicjatyw. Cieszy fakt, że w tym trudnym czasie włodarze gmin i powiatów podjęli odważne decyzje i inwestują. Przyznane zachodniopomorskim samorządom środki mają ułatwić oraz przyśpieszyć modernizację lokalnej infrastruktury sportowej – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Wśród tegorocznych beneficjentów znalazła się m.in. Gmina Dobra. Dzięki środkom już wkrótce na stadionie w Dobrej pojawią się nowe wiaty boiskowe. – Dziękuję bardzo za te środki, które stanowią połowę kosztów – mówi w rozmowie z nami Krzysztof Wrzesień, Burmistrz Dobrej. – Nie spoczywamy na laurach i na pewno będziemy aplikować o kolejne środki.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji można było składać do końca lutego 2020 roku. O fundusze aplikowały samorządy gminne lub powiatowe z województwa zachodniopomorskiego. Maksymalne wsparcie wyniosło do 50% wartości kosztów inwestycji, lecz nie więcej jednak niż 20 tys. zł. Każdy samorząd mógł ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu. Dotacja musi być wykorzystana do końca grudnia br.

– W szczególny sposób podeszliśmy do tego programu w bieżącym roku. Podnieśliśmy budżet przedsięwzięcia, a wsparcie przyznaliśmy zdecydowanej większości samorządów lokalnych. Wszystko po to, by unowocześniać infrastrukturę sportową z myślą o mieszkańcach regionu – mówi członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.

„Program pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej” to przedsięwzięcie realizowane w latach 2002, 2005-2008 oraz ponownie od 2014 roku, po zakończeniu programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. Wsparcie w ramach wszystkich poprzednich edycji Programu wyniosło prawie 8 mln zł. Umożliwiło ono realizację ponad pół tysiąca różnych inwestycji poprawiających stan bazy sportowo-rekreacyjnej w regionie.

Lista inwestycji sportowo-rekreacyjnych objęta wsparciem w 2018 roku

Lp. Nazwa JST Nazwa zadania Wartość zadania Przyznana dotacja
1. Gmina Radowo Małe Modernizacja boiska sportowego (stadionu) poprzez utworzenie i zamontowanie trybun oraz wyposażenie w sprzęt sportowy 70.000 zł 20.000 zł
2. Gmina Resko Wyposażenie Stadionu Miejskiego w Resku – ogrodzenie płyty boiska piłkarskiego Etap II 40.000 zł 20.000 zł
3. Powiat Łobeski Doposażenie w sprzęt sportowy siłowni i sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Łobzie oraz zakup sprzętu turystycznego na potrzeby szkoły 40.000 zł 20.000 zł

Lista inwestycji sportowo-rekreacyjnych objęta wsparciem w 2019 roku

Lp. Nazwa JST Nazwa zadania Wartość zadania Przyznana dotacja
1. Gmina Dobra Zakup i montaż nowych koszy podwieszanych w hali sportowej w Dobrej 36.998 zł 17.000 zł
2. Gmina Resko Modernizacja Stadionu Miejskiego w Resku 40.000 zł 18.500 zł

Lista inwestycji sportowo-rekreacyjnych objęta wsparciem w 2020 roku

Lp. Nazwa JST Nazwa zadania Wartość zadania Przyznana dotacja
1. Gmina Dobra Zakup i montaż nowych wiat boiskowych
na Stadionie Miejskim w Dobrej
14.760 zł 7.300 zł
2. Gmina Łobez Wymiana siedzisk plastikowych na trybunach Hali Widowiskowo-Sportowej
w Łobzie
49.150,80 zł 19.000 zł
3. Gmina Resko Modernizacja Stadionu Miejskiego w Resku – etap 2 40.000 zł 19.000 zł
4. Gmina

Węgorzyno

Zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z boiska „ORLIK” w gminie Węgorzyno poprzez zakup i montaż systemu monitoringu oraz modernizację pomieszczenia 15.000 zł 7.000 zł
5. Powiat Łobeski Modernizacja placu przy Domu Dziecka w Łobzie oraz wyposażenie go w urządzenia siłowni plenerowej oraz do rekreacji ruchowej 40.000 zł 19.000 zł