
Akwarystyka cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż widok i obserwacja rybek oraz roślin w akwarium działa kojąco oraz dla wielu osób jest źródłem relaksu i oderwania się od codzienności. Nawet stosunkowo niewielkie akwaria potrafią dać bardzo dużo radości.
W jaki sposób stworzyć swoje pierwsze akwarium w domu?
Bez wątpienia pierwszym krokiem w przygodzie z akwarystyką jest wybór odpowiedniego akwarium. Jego wielkość należy dopasować nie tylko do potencjalnego miejsca, ale również do ilości wolnego czasu, jaki można przeznaczyć na to hobby. Wbrew pozorom posiadanie akwarium w domu to nie tylko duża przyjemność, ale również obowiązek – choć w porównaniu do innych zwierząt (psa, kota czy gryzoni klatkowych) czas niezbędny do pielęgnacji i dbania o akwarium jest stosunkowo niewielki, uzależniony głównie od wielkości zbiornika oraz preferencji co do gatunków ryb, rodzaju roślin oraz posiadanego sprzętu (chociażby od tego, jakie filtry akwariowe zostaną wykorzystane). Wybierając miejsce docelowe na akwarium warto jest mieć na względzie fakt, że sam zbiornik waży określoną masę, jak również stosunkowo ciężka jest woda (przyjmuje się, że litr wody to około 1 kilogram). Łatwo więc przeliczyć, że 100 litrowe akwarium (czyli wbrew pozorom wcale nie takie duże) to obciążenie rzędu ponad 100 kilogramów – warto więc dobrze zastanowić się, czy dany stół bądź komoda przystosowane są pod taki gabaryt. Rozwiązaniem są oczywiście akwaria wolnostojące, które można z powodzeniem kupić w sklepach zoologicznych czy punktach związanych z akwarystyką.
Kolejnym krokiem przygotowującym akwarium do lokatorów w postaci ryb czy roślin jest wybór odpowiedniego filtru. Do wyboru są zarówno filtry zewnętrzne, jak i wewnętrzne – każde z tych rozwiązań cechują określone walory. W zbiornikach, w których istotną rolę odgrywają żywe rośliny z pewnością sprawdzi się zestaw co2, który dostarcza optymalnych składników odżywczych (nie tylko dla roślin). Większość profesjonalnych i polecanych zestawów co2 posiada między innymi wyłącznik nocny oraz kontroler pH – taki gadżet nie tylko ułatwia dbanie o dobry mikroklimat w akwarium, ale również zapewnia szybki wzrost roślin akwariowych.
Nie bez znaczenia w przygodzie z zakładaniem akwarium jest również wybór optymalnego oświetlenia. Wśród najbardziej polecanych źródeł światła jest niewątpliwie oświetlenie LED do akwarium. Jest ono stosunkowo wydajne, nie generuje wysokich kosztów oraz zapewnia odpowiednią ilość światła. Wielkość sztucznego światła (a więc ilość oraz wydajność żarówek ledowych) warto jest przede wszystkim dopasować pod kątem wielkości szklanego zbiornika oraz wymagań poszczególnych gatunków roślin i ryb.
Choć niewątpliwie, aby posiadać wymarzone akwarium w domu trzeba początkowo ponieść relatywnie wysokie koszty zakupu poszczególnych akcesoriów i gadżetów to widoki oraz satysfakcja jest w pełni warta zachodu i wszelkich nakładów finansowych.