PRZY MŁYNIE NAD REGĄ POWSTANIE SKANSEN

(TARNOWO, GM. ŁOBEZ) Zabytkowy Młyn nad Regą w Tarnowie koło Łobza wzbogaci się o skansen. Miejsce poświęcone zostanie bogatemu dorobkowi kulturowemu okolicy, w którym znajdą się unikatowe przedmioty będące w posiadaniu właścicieli obiektu. Zaplanowane działania otrzymają wsparcie w ramach RPO WZ 2014-2020. Umowę o dofinansowanie inwestycji podpisali we wtorek, 10 kwietnia 2018 roku w Szczecinie, wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa oraz Grzegorz Kotwicki.

Skansen przylegać będzie do istniejącego Młyna nad Regą. Stanie na powierzchni 80 m2. Prace obejmują budowę nowego obiektu, jak i tarasu z widokiem na koło młyńskie oraz rzekę, a także zakup kiosku multimedialnego na potrzeby prezentacji interaktywnej historii zabytku wraz z procesem mielenia zboża na mąkę. Kulturalną, edukacyjną i turystyczną funkcję nowego miejsca podkreśli blisko 70 cennych historycznie przedmiotów bądź unikatowych map, które są w posiadaniu obecnych właścicieli budynku. Ciekawa przestrzeń przeznaczona będzie dla mieszkańców Ziemi Łobeskiej, turystów i młodzieży szkolnej.

– Unikatowość tego przedsięwzięcia polega na połączeniu dwóch cennych działań. Z jednej strony to inwestycja w rozwój turystyki aktywnej, z drugiej zaś w dbałość o zachodniopomorskie dziedzictwo kulturowe, na które w ramach Programu Regionalnego położyliśmy w perspektywie 2014-2020 mocny nacisk – zaznaczył wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Koszt robót związanych z pracami przy zabytkowej budowli oszacowano ma prawie 800 tys. zł. Beneficjent – Grzegorz Kotwicki – otrzyma w ramach RPO WZ 2014-2020 ponad 350 tys. zł. Inwestycja ma ruszyć w drugiej połowie 2018 roku i potrwać maksymalnie do końca przyszłego roku. Projekt wpisuje się w założenia 1 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne technologię”, działanie 1.5 „Inwestycje przedsiębiorstw wspierających rozwój regionalnych i inteligentnych specjalizacji”.

– Przedsięwzięcie to połączenie tradycji z nowoczesnością. W ten sposób chcemy chronić nasze bogate, rodzime dziedzictwo kulturowe i rozwijać działalność Młyna. W nowej przestrzeni wykorzystamy zbiór przedmiotów związanych z historią miejsca – przyznał Grzegorz Kotwicki.

Młyn nad Regą to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi Łobeskiej. Znajduje się we wsi Tarnowo, której w przeszłości właścicielem był znany w tej okolicy ród Borków. Zabytek udokumentowano już w XVIII wieku, choć w obecnym kształcie wzniesiono go na początku XX wieku, zastępując tym samym drewnianą konstrukcję poprzednika. Obiekt z cegły ceramicznej mieści cztery kondygnacje. Od północy przylega do niego budynek elektrowni wodnej, który nadal pełni swoją funkcję. Do dziś zachowało się w nim również oryginalne wyposażenie techniczne pochodzące sprzed 1945 roku. To urządzenia transmisyjne i mlewne.

Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego