SAMOCHODY DO ZADAŃ SPECJALNYCH – NOWE CZY Z DRUGIEJ RĘKI?

Zawsze marzyłeś o jeździe offroadowej? To wymaga specjalnego sprzętu. Mowa tu nie tylko o wyciągarkach czy odpowiedniej odzieży, ale też właściwego samochodu. Podczas jazdy na bezdrożach sedany czy hatchbacki, a nawet SUV-y mogą się nie sprawdzić. Tu potrzeba crossovera lub po prostu – terenówki.

Niewygodne auto terenowe

Gdy myślimy o aucie z napędem 4×4 – od razu do głowy przychodzi nam stary, dobry Jeep. One jednak kojarzyły się z niewygodnymi samochodami, o bardzo twardym zawieszeniu, oraz mało komfortowych wnętrzu. Czasy jednak się zmieniają, a producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dlatego dziś, możemy kupić samochód terenowy, którego wnętrze będzie wygodne i przyjazne użytkownikom.
Przed zakupem powinieneś jednak zastanowić się, czy samochód ma służyć wyłącznie jeździe offroadowej, czy może chcesz korzystać z niego również na co dzień. W zależności od potrzeb, wybierzesz klasyczną terenówkę lub crossovera, który świetnie sprawdzi się także na utwardzonej nawierzchni oraz w codziennym życiu.

Nowe czy używane

Nowe pojazdy terenowe z pewnością są emocjonujące i budzą zachwyt. Wszystko pachnie jeszcze nowością, auto ma niewielki przebieg i całe „życie” dopiero przed nim. Lakier lśni w słońcu, felgi pięknie się mienią. Problem jednak w ekonomii. Czy wiesz, że tuż po przekroczeniu progu salonu samochód bardzo traci na wartości? Jeden wyjazd w teren, a pojawią się też pierwsze rysy na nowiutkim lakierze. W takiej sytuacji wydawałoby się, że rozsądniejszym wyjściem będą auta używane Gliwice.
I to prawda. Jeśli szukasz samochodu do zadań specjalnych, warto sięgnąć po pojazd z drugiej ręki. Należy jednak zrobić to z głową, ponieważ tego typu auta są dość mocno eksploatowane. Przede wszystkim szukaj w komisach. Dziś miejsca te odzyskały swój blask i zaufanie klientów. Gromadzą pojazdy dobrej jakości i znają ich historię. Możesz skorzystać z internetowego komisu takiego jak np. Tanie Autka.
Przeglądając auta używane w wybranej kategorii, pamiętaj, aby to, które wybierzesz nie miało zbyt dużego przebiegu. Niech to będzie jeden z najważniejszych wyznaczników zakupu. Nigdy nie kupuj samochodu w ciemno. Zawsze możesz odwiedzić komis i przyjrzeć mu się z bliska, a także zaprać na warsztat. Dobrze, aby mechanik sprawdził kondycję podwozia, osi, resorów czy układu hamulcowego oraz to, w jakim stanie jest napęd 4×4. To bardzo ważne, szczególnie jeśli zamierzasz wybierać się autem od czasu do czasu na odcinki specjalne.

Naprawy to codzienność

Choć samochody terenowe są naprawdę mocne i wytrzymałe, musisz liczyć się z tym, że raz na jakiś czas trzeba będzie dokonać drobnych lub całkiem większych napraw. Szczególnie, jeśli pojazd będzie eksploatowany w terenie. Błoto, gałęzie, kamienie, woda – to wszystko ma wpływ na żywotność Twojego auta. Dbaj więc o nie i przeprowadzaj mu regularne przeglądy techniczne, a unikniesz niespodzianek!