ZIELONA KARTA – CO TO JEST I GDZIE TRZEBA JĄ MIEĆ?

Wyjeżdżasz za granicę samochodem i zastanawiasz się, jakie formalności musisz dopełnić? Podstawą jest ważne ubezpieczenie komunikacyjne, ale nie zawsze taka polisa będzie wystarczająca. W niektórych krajach potrzebna jest tzw. Zielona Karta. Sprawdź, czym ona jest i kiedy bywa wymagana.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Na jego mocy ubezpieczyciel przejmuje finansową odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez sprawcę kierującego ubezpieczonym autem. Nie zawsze jednak towarzystwo weźmie na siebie odpowiedzialność – wiele zależy od tego, w jakim kraju doszło do zdarzenia drogowego.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta jest dokumentem, który potwierdza fakt zawarcia umowy ubezpieczenia OC w kraju rejestracji pojazdu. Wymagana jest w wybranych krajach – tam, gdzie nie uwzględnia się standardowej polisy komunikacyjnej. Można więc powiedzieć, że jest to specyficzny odpowiednik ubezpieczenia OC.

Zielona Karta wydawana jest na wniosek ubezpieczającego. Trzeba zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z prośbą o przygotowanie dokumentu. Wydawany jest w dwóch językach – w języku obowiązującym w kraju rejestracji pojazdu oraz w języku angielskim / francuskim.

Gdzie trzeba mieć Zieloną Kartę?

Wiele państw honoruje standardowe ubezpieczenie OC – są to kraje, które podpisały tzw. Porozumienie Wielostronne. Na liście znajduje się m.in. Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Dania, Czechy, Słowacja, Słowenia, Polska, Norwegia, Malta, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Grecja, Francja, Estonia, Łotwa, Litwa.

Są jednak kraje, które nie podpisały tego rodzaju porozumienia, efektem czego jest konieczność posiadania Zielonej Karty. Jak wynika z informacji zawartych w artykule http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/zielona-karta-co-to-jest-i-gdzie-trzeba-ja-miec/, dokument należy mieć ze sobą za każdym razem, gdy kierowca przekracza granicę takich państw jak np. Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Turcja, Tunezja, Ukraina.

Gdy zapomnisz o Zielonej Karcie…

Często zdarza się, że kierowca nie pamięta o Zielonej Karcie, ponieważ pomija fakt przejazdu przez granicę innych państw, chcąc dotrzeć do punktu docelowego. Brak takiego dokumentu wcale nie oznacza zakończenia podróży. Można bowiem wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne. Działa ono na identycznej zasadzie jak Zielona Karta – z taką różnicą, że jest wydawane odpłatnie. Dlatego warto dokładnie zaplanować podróż, aby nie umknęła konieczność uzyskania Zielonej Karty.