ZMIANA W SKŁADZIE RADY POWIATU ŁOBESKIEGO

(POWIAT) Od kilku dni do naszej redakcji docierają sygnały, że jeden z radny Rady Powiatu w Łobzie złoży rezygnację z mandatu radnego. Podczas sesji rady powiatu, która odbyła się 25 lutego na sali obrad nie było dwóch radnych: Pawła Bota oraz Ireneusza Kabata. O ile nieobecność Pawła Bota usprawiedliwiona była chorobą, o tyle „cicho” było na temat nieobecności przewodniczącego rady. Obrady w tym dniu prowadził Ryszard Sola. Na liście do głosowania zauważyliśmy brak danych radnego Ireneusza Kabata.

W środę 27 lutego o nieobecność oraz sygnały docierające do naszej redakcji zapytaliśmy samego zainteresowanego.

– W poniedziałek 25 lutego do Komisarza Wyborczego Szczecin 1 złożyłem rezygnację z mandatu radnego – mówi w rozmowie z nami Ireneusz Kabat. Nie jest tajemnicą, że od ponad miesiąca jestem Wiceburmistrzem Drawska Pomorskiego i trudno połączyć te dwie funkcje. Praca wiceburmistrza to nie tylko zegarowe 8 godzin. Jeżeli już coś robię to robię to dobrze, dlatego też uznałem, że nie powinienem łączyć tych dwóch funkcji. Korzystając z okazji chciałbym także podziękować mieszkańcom gminy Łobez, którzy w minionych wyborach oddali na mnie swój głos.

Obecnie trwa procedura zmiany składu rady. Zgodnie z nowym kodeksem wyborczym o wygaśnięciu mandatu decyduje już nie rada, ale komisarz wyborczy. Komisarz ma 7 dni na dostarczenie Ireneuszowi Kabatowi postanowienia o wygaszeniu mandatu. Ten zaś ma prawo do odwołania. Jak zapewnia I. Kabat, nie skorzysta z tego prawa, wszak sam złożył rezygnację. Następnie komisarz wyborczy poinformuje, że mandat może otrzymać kolejna osoba z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowe, która podczas jesiennych wyborów uzyskała drugi wynik. W tym przypadku mandat otrzyma Ryszard Sola (były burmistrz Łobza), który otrzymał 210 głosów. Jeżeli nie wyrazi zgody mandat „przejdzie” na kolejną osobę.

Najprawdopodobniej kolejny radny zostanie zaprzysiężony podczas marcowej sesji.