DAMIAN STAWIKOWSKI ZAPOWIADA WALKĘ Z WYKLUCZENIEM KOMUNIKACYJNYM W WOJEWÓDZTWIE

Bezpartyjni Samorządowcy chcą podwojenia ilości pociągów na trasach do Koszalina i Świnoujścia

Damian Stawikowski kandydat na posła z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu szczecińskim chce powołania spółki kolejowej na wzór Kolei Dolnośląskich oraz podwojenia ilości połączeń do Koszalina i Świnoujścia.

W opinii Damiana Stawikowskiego, jedynki Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu szczecińskim, a jednocześnie szefa Kolei Dolnośląskich, należy powołać własną, regionalną spółkę komunikacyjną. Instytucja ta będzie skuteczniejsza w walce z wykluczeniem komunikacyjnym, jakie trapi województwo zachodniopomorskie.

Uważa, że brak połączeń kolejowych w wielu miastach województwa lub odpowiedniej ich częstości – To efekt wielu lat zaniedbań i budowania słabej oferty przez samorząd województwa. Na miejscu marszałka już dawno powołałbym samorządowego przewoźnika. Sam Urząd Marszałkowski dysponuje ponad 70 pociągami, które mógłby temu przewoźnikowi przekazać – mówi. – Własny przewoźnik to gwarancja kontroli wydatków. Zlecanie usług do Polregio (jak to się dzieje obecnie w województwie zachodniopomorskim) generuje spory koszt za wozokilometr, a co za tym idzie – słabą ofertę kolejową. Oferta na najważniejszych trasach: Szczecin – Koszalin, czy Szczecin – Świnoujście powinna być, co najmniej dwa razy lepsza: pociągi powinny jeździć nie w ośmiu, a minimum 16 parach. Do tego województwa mogą realizować połączenia przyśpieszone, tzw. ekspresy, dzięki którym pomiędzy największymi miastami można przemieszczać się szybciej niż samochodem. Żadne z tych rozwiązań nie jest realizowane – zwraca uwagę Damian Stawikowski.

Bezpartyjni Samorządowcy są federacją zrzeszającą aktywnych mieszkańców: doświadczonych samorządowców, odważnych przedsiębiorców i skutecznych działaczy organizacji pozarządowych. W tym środowisku są przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu, przedsiębiorcy, stowarzyszenia i ruchy obywatelskie z całej Polski. W wyborach samorządowych w 2018 prawie milion osób oddało głos na Bezpartyjnych Samorządowców w całej Polsce, co dało wynik 5,18%.

Materiał wyborczy