JAK SPRAWDZIĆ OC SPRAWCY WYPADKU?

Uczestniczyłeś w stłuczce jako osoba poszkodowana? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, masz prawo do uzyskania odszkodowania od sprawcy zdarzenia drogowego. Zanim jednak wystąpisz o świadczenie, sprawdź ważność polisy osoby odpowiedzialnej za wypadek. Dowiedz się, jak możesz tego dokonać.

Przepisy jasno mówią, że każdy pojazd poruszający się po drodze musi mieć ważne ubezpieczenie OC. To właśnie dzięki niemu osoba poszkodowana może uzyskać odszkodowanie w razie zdarzenia drogowego. Zdarza się jednak, że sprawca nie chce podać numeru polisy – informacji niezbędnej do uzyskania świadczenia. Można jednak dokonać tego samodzielnie.

OC sprawcy wypadku zweryfikujesz przez Internet

Aby uzyskać informację o ważności polisy OC sprawcy, możesz skorzystać z zasobów Internetu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia takie dane na swojej stronie www – ufg.pl

Chcąc sprawdzić czy właściciel pojazdu odpowiadającego za szkodę ma ważne ubezpieczenie OC, wystarczy skorzystać z systemu informatycznego. Cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

  • wejdź na stronę ufg.pl
  • wpisz numer rejestracyjny samochodu / numer VIN pojazdu.

W informacji zwrotnej otrzymasz takie dane jak:

  • numer polisy OC,
  • marka pojazdu,
  • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • dane adresowe firmy ubezpieczeniowej.

Jeśli sprawca nie miał wykupionego ubezpieczenia OC, wówczas otrzymasz taką informację.

Wniosek o sprawdzenie ważności OC sprawcy złożysz stacjonarnie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek o weryfikację ważności obowiązkowego ubezpieczenia złożyć w formie tradycyjnej. Stosowne pismo należy wysłać pocztą. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie – choć możliwe – zajmuje sporo czasu. Dlatego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rekomenduje weryfikację internetową.

Zabezpiecz się w razie zdarzenia drogowego

Nigdy nie wiesz, czy to Ty nie będziesz sprawcą zdarzenia drogowego. Jeśli chcesz uniknąć poważnych konsekwencji związanych z brakiem polisy, wykup choćby najtańsze ubezpieczenie. Dzięki temu zachowasz ciągłość ochrony, co pozwoli na wypłatę ewentualnego odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Jeśli zależy Ci na najtańszej ofercie, skorzystaj z serwisu porownywarka-ubezpieczen.pl. Znajdziesz tam formularz, którego wypełnienie pozwoli na otrzymanie przykładowych kalkulacji. Wystarczy wybrać ubezpieczenie OC z najniższą kwotą, by sporo zaoszczędzić.