OKNA ZE SZPROSAMI – GDZIE SIĘ SPRAWDZĄ? PODPOWIADAMY!

Przed laty szprosy, czyli listwy dzielące okno na części, były jego nieodłącznym elementem konstrukcyjnym. Dziś stanowią one jedynie nieobowiązkową, ale bardzo ciekawą dekorację. Gdzie sprawdzą się okna ze szprosami oraz jakie są ich wady i zalety? Dowiesz się już za chwilę.

Czym są szprosy?

Szprosy to element okien zwany również szczeblinami. Obecnie stosuje się je głównie dla ich ponadczasowej estetyki. Doskonale sprawdzają się w budownictwie nawiązującym do stylu dworkowego i klasycznego. Tworzą także bardzo udany duet z architekturą góralską

i budynkami o nieco rustykalnym designie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stosować szprosy w nietypowych, nowoczesnych projektach architektonicznych. To rozwiązanie, które szczególnie docenią fani nietuzinkowych połączeń.

Wyróżnia się głównie trzy rodzaje szprosów. Różnią się one specyfiką, wyglądem, a także ceną. Szprosy konstrukcyjne są najstarszym rodzajem, wykorzystywanym w produkcji okien od wieków. Wyglądają bardzo efektownie i znacząco zwiększają sztywność konstrukcji, co

w efekcie przekłada się na jej wytrzymałość. Warto jednak pamiętać przy tym, że szprosy szybowe dzielą okna Sucha Beskidzka na osobne wkłady szybowe, co w efekcie może nieco zmniejszać możliwości termoizolacyjne. Kolejnym rodzajem są szprosy międzyszybowe. Prezentują się one również bardzo dobrze, nie utrudniając przy tym utrzymywania okien w czystości. Nie wpływają także w żaden znaczący sposób na izolację cieplną.

Szprosy naklejane, nazywane też wiedeńskimi, to szczebliny o stricte dekoracyjnym charakterze. Mają za zadanie imitować konstrukcyjny podział okna, bez negatywnego wpływu na jego funkcjonalność. To połączenie klasycznej estetyki z nowoczesnością, które w dodatku można uznać za dużo bardziej ekonomiczne w porównaniu z pozostałymi rodzajami szprosów.

Za i przeciw

Niewątpliwą zaletą okien ze szprosami jest ich wyjątkowy wygląd. Tak prosta rzecz, jak podział okna, może zupełnie odmienić cały budynek, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Niektóre projekty architektoniczne wręcz wymagają zastosowania szczeblin

w oknach. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu ciekawego efektu wizualnego, to będzie naprawdę dobry wybór. Weź jednak pod uwagę koszta. Choć możliwe jest uzyskanie okien ze szczeblinami o doskonałych parametrach, na pewno ich cena będzie znacznie wyższa od konwencjonalnego produktu.

Szczebliny mogą jednak nie spełnić Twoich oczekiwań, jeśli zależy Ci na jasnym

i przestrzennym wnętrzu. Podział szyby sprawia, że pomieszczenia zostają znacznie zacienione. Pamiętaj również o bardzo prozaicznych aspektach, takich jak utrzymanie okna ze szprosami w czystości. Jeśli zdecydujesz się na rodzaj konstrukcyjny lub naklejany, musisz liczyć się z tym, że na szczeblinach będzie osadzał się kurz, a mycie podzielonej szyby może być nieco uciążliwe.