ROZLICZ PODATEK W USŁUDZE TWÓJ E-PIT. W RAZIE WĄTPLIWOŚCI SKORZYSTAJ ZE WSPARCIA KRAJOWEJ INFORMACJI SKARBOWEJ

Twój e-PIT to najprostszy sposób na rozliczenie podatku za 2022 rok. Podatnicy złożyli już ponad 6 mln deklaracji za pomocą tej usługi.

Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Twój e-PIT to prosty i wygodny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Aby skorzystać z usługi wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację.

W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też część ulg, z których mogą skorzystać podatnicy, m. in. ulgę na dzieci. W usłudze Twój e-PIT podatnik znajdzie również wykazane przez płatników w informacjach PIT-11 zwolnienia i odliczenia z tytułu ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów a także składki członkowskie na rzecz związków zawodowych. Pozostałe ulgi można samemu wskazać podczas rozliczenia w systemie.

Udostępnione zeznanie uwzględnia też nr KRS dla przekazania 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego, której podatnik przekazał 1% podatku w zeszłorocznym rozliczeniu PIT.

Twój e-PIT tylko w e-Urzędzie Skarbowym

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Dodatkowo do samej usługi można się zalogować także danymi podatkowymi.

Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia br. to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Efekty zmian wprowadzonych w ubiegłym roku w podatkach dochodowych

Zmiana stawki podatkowej z 17 proc. na 12 proc., która miała miejsce w połowie ubiegłego roku, podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł przyczyniło się do zwiększenia liczby podatników, którzy otrzymają zwrot podatku. Kwoty nadpłat też znacznie tym podatnikom wzrosną.

Dotychczas Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim zwrócił już 27,5 mln zł dla 15,1 tys.  podatników. Zwroty dla PIT-37 realizujemy średnio w trzy tygodnie, oczywiście pod warunkiem złożenia swojego PIT-a drogą elektroniczną

Na zmianach skorzystają również młode małżeństwa, jeśli małżonkowie chcą rozliczyć się wspólnie. Wynika to ze zmiany w przepisach, która umożliwiła wspólne rozliczenie za cały rok podatkowy dla tych, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego. Znacznie zwiększył się też limit zarobków uczących się i studiujących dzieci, który nie pozbawia rodziców ulg i preferencji. Obecnie to już ponad 16 tys. zł.

Liczba podatników, którzy w ubiegłym roku płacili podatek w drugim progu podatkowym, czyli 32 proc. spadła o ponad połowę. To pozytywny efekt podniesienia progu podatkowego z 85,5 tys. zł. do 120 tys. zł.

Wsparcie Krajowej Informacji Skarbowej

Wsparcie dla rozliczających się podatników zapewnia Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Uruchomiliśmy specjalną infolinię pod numerem 0 801 055 055 (z numeru stacjonarnego) lub (22) 330 0330 (z telefonu komórkowego), gdzie nasi eksperci udzielają informacji dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT.

Informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2022 r., podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl